Panele fotowoltaiczne – o czym warto pamiętać

by cerberalarmy | 10 stycznia, 2022

3 rzeczy, o których musisz pamiętać kupując panele fotowoltaiczne

Zastanawiasz się nad zakupem paneli fotowoltaicznych? To bardzo dobra decyzja umożliwiająca zmniejszenie rachunków za prąd, co jest szczególnie ważne w aktualnych prognozowanych podwyżkach. Dowiedz się, ile kosztują panele fotowoltaiczne, z czym wiąże się ich instalacja oraz jak duże oszczędności są do osiągnięcia.

panele fotowoltaiczne leszno

Ilość potrzebnej energii a wielkość dachu, na którym zainstalujesz panele fotowoltaiczne

Zanim zdecydujesz się na panele fotowoltaiczne, warto dokładnie zbadać, ile energii potrzeba w Twoim domu. Dobrana zostanie dzięki temu odpowiednia moc systemu. Najczęściej oblicza się ją na podstawie poprzednich rachunków za prąd. Pozwalają na oszacowanie rocznego zużycia energii elektrycznej i dobranie mocy instalacji, która pokryje to zapotrzebowanie.

Musisz również pamiętać, że najczęstszym miejscem instalacji paneli fotowoltaicznych jest dach, dlatego trzeba ich wielkość dostosować do dostępnej powierzchni. Alternatywą jest montaż na gruncie, jeżeli trzeba zbyt wiele modułów, a na dachu miejsca brakuje.

Komponenty, które wpłyną na sprawność instalacji fotowoltaicznej

Instalacje fotowoltaiczne składają się z paneli fotowoltaicznych, inwertera/falownika, zabezpieczenia AC/DC, systemu montażowego, okablowania, optymalizatorów. Istotne jest, aby zdecydować się na komponenty najwyższej jakości. Nie należy na nich oszczędzać. Wybierając najlepsze rozwiązania dostępne na rynku możesz cieszyć się z fantastycznej inwestycji, która posłuży przez wiele lat, bez żadnych problemów technicznych.

Źródła finansowania instalacji fotowoltaicznych

Fotowoltaika jest wspieranym przez dotacje unijne systemem ograniczającym zanieczyszczenie środowiska i umożliwiającym wdrażanie zasad zrównoważonego rozwoju. Do wyboru jest kilka form wsparcia, z jakich możesz skorzystać.

Można zaciągnąć kredyt z atrakcyjnym oprocentowaniem, w którym odsetki RRSO wynoszą 5-6%. Raty rozkładane są na minimum kilka lat. Dodatkowo można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, która pokryte część kosztów inwestycji

.

Panele fotowoltaiczne dostępne są także w opcji leasingowej. Należy podpisać umowę z firmą, która ma je w swojej ofercie np. na okres 20 lat, w trakcie których będzie się płaciło miesięczne raty za użytkowanie. W każdym momencie można wykupić instalację. Jest to bardzo wygodna opcja, ponieważ ewentualne naprawy, przeglądy i konserwacje są po stronie firmy, a nie użytkownika. Oferowana na takich zasadach fotowoltaika Leszno cieszy się coraz większą popularnością w Polsce.

Oczywiście zakup instalacji jest także możliwy za gotówkę. Można przy takiej formie dofinansowania ubiegać się o dotacje i ulgi, które gwarantują szybki zwrot inwestycji.